Türkiye Cumhuriyeti’ne Yöneltilen Tehditler

Türkiye, bulunduğu konum itibariyle stratejik öneme sahip olan bir ülkedir. Ülkemiz, bulunduğu konum itibariyle Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren noktada bulunmasının yanı sıra Akdeniz ve Karadeniz’e sınırı bulunan tek ülkedir. Bununla birlikte yer altı rezervleri bakımından çok zengin olan Orta doğu ülkelerine komşu olmamız sebebiyle de Türkiye’mizin konumunun önemi daha da önemli bir hale gelmektedir.

Türkiye’nin konumunun öneminin farkında olan dış güçler, Türkiye’nin savaşla ele geçirilemeyecek bir ülke olduğunun da bilincindedirler. Bu sebepten dolayı Türkiye üzerinde ekonomik çıkar güden kişiler, Türkiye’yi farklı yollardan ele geçirmeye çalışmaktadırlar. Bu sebepten dolayı ülkemiz üzerinde bölücü, parçalayıcı faaliyetler yürütüp, ülkeyi daha da zayıf hale getirmek istemektedirler.

Türkiye’de terör faaliyetleri yürütmek isteyen grupları, Türkiye’yi zayıflatmak ve güçsüz düşürmek isteyen güçler beslerler. Bu gruplar maddi desteklerinin tamamını bu ülkelerden almaktadırlar. Çünkü, bu stratejik bölgedeki güçlü bir Türkiye, bu bölgede işlerini rahatça görmek isteyen bazı kimselerin işine gelmeyecektir. Bu sebepten dolayı ülkede korku yaymak isteyen terör gruplarını destekleyerek ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışırlar. Bununla birlikte milli birlik ve beraberliğimizi de yıkmak için Atatürk’ün çağdaş ilkeleriyle oluşmuş cumhuriyet rejimini ortadan kaldırmak için de çabalar gösterilmektedir.

Bununla birlikte dış güçler, uzun yıllar bizimle barış içerisinde yaşamış olan Ermeni halklarını da bize karşı kışkırtmaktadırlar. Ermeniler, doğu bölgemizin onlara ait olduğunu iddia etmektedirler. Bu iddiayı ise bizlerin parçalanmasından yana isteği olan İngiltere, Rusya gibi ülkeler desteklemekte ve bu iddiada Ermenilerin yanında bulunmaktadırlar. Bugün, 1915 Ermeni Tehciri’ni Ermeni soykırımı olarak adlandıran her ülke, bu durumda Ermenilerin yanında saf almıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’ne Yöneltilen Tehditler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir