Türkiye’nin Suriyeli Eğitimi AB’den Övgü Aldı

Türkiye sınırları içerisinde, Suriye’deki iç savaştan kaçarak gelen 2.5 milyondan fazla mülteci bulunuyor. Türk devleti, elinden geldiği kadarıyla mültecilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Savaş nedeniyle, eğitim hakkından mahrum bırakılan binlerce Suriyeli çocuk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar kapsamında, Türkiye sınırları içerisinde eğitim hayatlarına devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Avrupa Birliği Ülkeleri Mesleki Eğitim ve Hayatboyu Öğrenmeden Sorumlu Üst Düzey Yöneticiler Toplantısına, Türkiye’yi temsilen katıldı. Dönem başkanlığını Hollanda’nın üstlendiği toplantı, 15-16 Şubat tarihlerinde gerçekleşti. Toplantıda AB ülkelerinden toplam 200 kişi, eğitim ile ilgili çalışmalar kapsamında fikir alışverişinde bulundular.

Çolakoğlu, toplantıda yöneticilerin, uzmanların ve araştırmacıların olduğunu belirtti. Toplantıda, işe alım öncesi mesleki eğitim, işe alımdan sonra hizmet içi eğitim, gelişen şartlar çerçevesinde oluşan yeni ihtiyaçlar konuları hakkında görüşmeler yapıldı. Çolakoğlu, toplantıda, yazılı program dahilinde olmamasına rağmen Suriyeli çocukların eğitimi ile ilgili olarakta konuların görüşüldüğünü ifade ederek, Suriyeli mültecilere nasıl bir eğitim verilmesi gerektiği konusunda görüşmeler yaptıklarını söyledi. Toplantıda, Türkiye’nin Suriyeli mültecilerin eğitimi için yaptıklarını açıklayan Çolakoğlu, Türkiyenin çabalarının AB ülkeleri tarafından takdirle karşılandığını ifade etti.

Suriyeli çocukların eğitiminde temel hedef olarak, onlara en az bir meslek kazandırmanın benimsendiğini ifade eden Çolakoğlu, bu kapsamda çocukların bilgi ve becerilerini araştırdıklarını ve herkese yatkın oldukları alana göre başarılı olabilecek bir eğitim vermeye çalıştıklarını, bu sayede onları ekonomiye kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Bugün Türkiye’de, eğitim çağında olan 620 bin Suriyeli mülteci bulunuyor. Bu çocukların ancak 310 bini şu anda eğitim alabiliyor. Bu sayının yıl sonuna kadar 450 bine ulaştırılması hedefleniyor.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir