Türklerde Töre Anlayışı Hakkında Bilgi

Günümüzde, insanlar arası ilişkileri düzenleyen bir takım kurallar bulunmaktadır. Ancak bu kurallar, geçtiğimiz yıllarda günümüzdeki haliyle yazılı bir şekilde bulunmuyordu. Yazılı bir yasa olmadığı için insanlar arasında kulaktan kulağa geçen bilgiler ile kurulmuş bir düzen vardı. Bu düzen, tıpkı hükmetme gücünün babadan oğula geçmesi gibi babalardan oğullara geçiyor ve toplum içerisinde var oluyordu.

Geçmişte Türk insanının hayatını düzenlemiş olan ve yazılı bir yasa yokken insanların hayatlarıyla ilgili kuralları düzenlemiş olan bilgiler bütününe töre denilmektedir. Töre, sözlü bir kanun demektir. Töre sayesinde devletin yönetim noktasında uyulacak kurallar belirlenir, hem de halk arasında oluşabilecek karışıklıklara karşı da tepkinin ve tavrın ne olacağı konusunda bilgi sahibi olunurdu. Töre, toplum içerisinde çok önemli bir yere sahipti ve yazılı olmasa dahi kimsenin törelere uymama şansı yoktu. Ülkenin yöneticisinin dahi töreyi beğenmeme ya da onu istediği gibi değiştirme gibi bir şansı veya hakkı bulunmuyordu.

Hükümdarın bile değiştiremediği bazı kuralların bulunması, Türklerde çok eski tarihlerden beri demokrasiye yakın bir anlayışın var olduğunu göstermektedir. İlkel kuralların daha çok geçerli olduğu, güçlünün güçsüzü rahatlıkla ezebildiği bir dönemde bile hükmedenin, törelerin üstüne söz söylemeye hakkı yoktur. Sözlü şekilde yayılmış olan törenin bazı maddeleri değiştirilemez nitelikteyken, bazılarının değiştirilebilme şansı bulunuyordu, ancak bunun için ülke yönetiminde söz sahibi olan Kurultayda, hükümdarın da katılımıyla birlikte görüşülüp tartışılması gerekiyordu. Ancak burada, uygun bulunursa töre kuralları değişikliğe uğrayabiliyordu.

Türklerde Töre Anlayışı Hakkında Bilgi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir