Ülke Gelişiminde Turizm mi Sanayi Mi

Dünya üzerinde varlığını sürdüren ülkeler, sınırları içerisinde çeşitli ekonomik faaliyetler yürüterek maddi kazanç elde ederler. Elde edilen bu maddi kazançlar, devletin vatandaşlarına hizmet sağlanması noktasında kullanılmaktadır. Ülke içerisinde tarım, sanayi, turizm, hizmet sektörü gibi çeşitli alanlarda işletmeler bulunur. Devlete ait işletmelerin kazancı direk olarak devletin kasasına aktarılırken ülke içerisinde faaliyet gösteren özel firmalar da devlete ödedikleri vergilerle destek olurlar. Bu sayede ülke ekonomik anlamda da gelişmiş olur.

Turizm ve sanayi faaliyetlerini incelediğimizde de bunların ikisinin de devlet gelişimi noktasında önemli faaliyetler olduğunu görürüz. Sanayi faaliyetleri, ülke içerisinde yaşayan vatandaşların refah seviyesinin yükselmesi noktasında önemlidir. Sanayi tesislerinde üretilen teknolojik ürünler vatandaşın hizmetine sunulur ve bu sayede vatandaşın yaşam kalitesi artar. Aynı zamanda eğer bir ülke yüksek kalitede teknolojik ürünleri kendi bünyesinde üretebiliyorsa bunları yurt dışına ihraç eder ve bu sayede döviz bazında para kazanır. Döviz bazında kazanılan her para, ülkenin kendi para biriminin değerini arttırır.

Turizm alanında yürütülen faaliyetler ise hem ülke içerisindeki vatandaşların faydasına olmakla birlikte aynı zamanda yurt dışından gelen turistler de ülkeye doğrudan döviz girişi sağlarlar. Bu döviz girişi de ülkenin kendi para biriminin değerini arttırır. Bununla birlikte yazlık bölgelerde yaşayan yerli halkta turizm faaliyetleri sayesinde önemli ekonomik kazançlar elde ederek refahlarını yükseltebilirler.

Ülke gelişimi noktasında incelediğimizde bu iki faaliyeti de birbirinden ayrı düşünmemiz mümkün değildir. İki faaliyetin de kendisine göre artıları bulunduğu gibi eksileri de bulunmaktadır. Ancak sağlam bir sanayi ve turizm sayesinde ülke ekonomisine de önemli katkılar yapılabilecektir.

Ülke Gelişiminde Turizm mi Sanayi mi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir