Ülkemizde Ekonomik Faaliyetlerin Çok Çeşitli Olmasının Nedenleri Nelerdir

Türkiye, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle dünya üzerinde değerli bir yere sahiptir. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan boğazlara sahip olan Türkiye, aynı zamanda sanayi ve ticaret için uygun alanlar da bulundurmaktadır. Özellike Marmara bölgesinde yoğunlaşan sanayi tesisleri, bu bölgeyi civar bölgelere ulaşımın kolay olması nedeniyle tercih etmişlerdir ve bu sayede ürettikleri ürünleri kısa sürede Avrupa, Afrika pazarlarına deniz yolu ile çıkarabilmektedirler.

Sanayi, Türkiye için önemli bir ekonomik faaliyettir. Bunun yanı sıra Anadolu’nun sahip olduğu sonsuz sulak tarım arazilerinde de yüksek derecede tarım ürünleri üretimi yapılır. Bu bölgelerin sürekli yağış alması, toprakların tarıma elverişli olması nedeniyle ülkenin çeşitli yerlerinde tarım faaliyetleri yürütülür. Ülkenin her köşesinde farklı bir iklim hakim olduğu için de tarımdan elde edilen ürünler çok çeşitlidir. Bu ürünler de yurt dışı ve yurt içi pazarlarda değerlendirilerek ekonomik kazanca dönüştürülürler. Türkiye, bulunduğu toprakların çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması nedeniyle turizm alanında da çok önemli faaliyetlerin görüldüğü bir ülkedir. Ülkenin batısından başlayarak en doğusuna kadar, her köşesi ayrı bir tarihe tanıklık etmiştir. Türkiye içerisinde birçok antik kent bulunur. Filmlere dahi konu olan Troya Antik Kenti’de bunlardan bir tanesidir ve günümüzde Çanakkale sınırlarındadır.

Türkiye’deki faaliyet çeşitliliğinin sebebi, Türkiye’nin bulunduğu toprakların her anlamda zengin topraklar olmasıyla alakalıdır. Türkiye’de tarım için de, sanayi için de, turizm için de elverişli bolca toprak bulunmaktadır. Bu da Türkiye’yi ekonomik konuda avantajlı bir ülke haline getirmektedir.

Ülkemizde Ekonomik Faaliyetlerin Çok Çeşitli Olmasının Nedenleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir