Ülkemizde Nüfus Yoğunluğunun Az ve Fazla Olduğu Bölgelerin Yeryüzü Şekilleri Arasında Genel Olarak Hangi Farklılıklar Vardır

İnsanlar, tarih boyunca yaşamak için kendilerine çeşitli bölgeler seçmiş, buralara yerleşerek buralarda yaşam sürdürmüşlerdir. İnsanların bu tercihlerini yaparken bazı kriterleri gözettiğini ve tercihlerini de buna göre yaptığını söyleyebilmemiz mümkündür. Bu tercihi yapmalarında kriter olarak seçilen bölgenin yer şekilleri, iklim şartları, bulunduğu konum gibi özellikler ön plana çıkmaktadır.

Nüfus yoğunluğu, bir bölgede metrekare başına düşen insan sayısı anlamına gelmektedir. Bu oran, kentlerde çok fazlayken kırsal alanlara gidildikçe yoğunluğun azaldığı görülmektedir. Bu farklılığa neden olarak birçok sebep saymak mümkündür. Ancak sizler için hazırladığımız bu yazıda bu farklılıklardan yeryüzü şekillerinin, nüfus yoğunluğunun oluşmasında ne gibi etkileri olduğunu anlatacağız.

Ülkemizde, nüfus yoğunluğunun farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Bunun temel sebeplerinden bir tanesi de yer şekilleri olmaktadır. İnsanlar, dağlık, yüksek yerler yerine genel olarak ova gibi düz alanların bulunduğu bölgeleri yaşam alanı tercih ederler. Çünkü bu bölgelerde iklim şartları, insan yaşantısına daha uygun olmaktadır. Bununla birlikte bu alanlarda tarım, sanayi gibi faaliyetler daha rahat bir şekilde yürütüldüğü için ekonomik şartlar da yaşama daha elverişlidir.

Düzlük alanlar, aynı zamanda konut inşa edilmesi gibi durumlar için de daha elverişli olduğu için buralarda nüfus yoğunluğu daha fazladır. Nüfus yoğunluğunun az olduğu bölgeler ise yüksek, dağlık, su kaynaklarının yeterli olmadığı bölgeler olarak bilinmektedir. Bu bölgelerde, genellikle kırsal bir hayat tarzı yaşanmaktadır.

Ülkemizde Nüfus Yoğunluğunun Az ve Fazla Olduğu Bölgelerin Yeryüzü Şekilleri Arasında Genel Olarak Hangi Farklılıklar Vardır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir