Ülkemizde Selçuklular ve Osmanlılardan Kalan Yerler

Günümüzde üzerinde hayat sürdürdüğümüz Anadolu toprakları, bunlar yüzyıllar öncesinde Türklerin kurmuş olduğu devletler olan Osmanlı Devleti ve Selçuklu Devleti gibi devletlere ait birçok izler taşıyan, zengin topraklardır. Ülkemizin her köşesine bakıldığında, atalarımızın miraslarına ait izler görebilmemiz mümkündür. Bunun yanı sıra ülkemizde, binlerce yıl önce kurulmuş birçok medeniyete dair de izler bulunmaktadır. Örneğin Antik Troya Kenti, Roma İmparatorluğu döneminden kalma Alexandra Troas şehri gibi birçok eser, ülkemizde halen bulunmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, ülkemizin zengin kültürel mirası içinden bizlerin ataları olan Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait nelerin kaldığını paylaşacağız.

anadolu selçuklular dönemine ait mimari eserler

Osmanlı dönemine ait en önemli eserler, Osmanlı Devleti’nin başkenti olan İstanbul’da görülebilmektedir. Bu şehrin başkent olması nedeniyle burada birçok tarihi eser bulunmakta, bu eserler bizlerin geçmişine ışık tutmaktadır. Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Beylerbeyi Sarayı gibi saraylar, Osmanlı yönetiminde kullanılmış olan merkezler olarak bilinmektedirler. Bununla birlikte şehrin her bir köşesinde, Osmanlı dönemine ait farklı eserler bulabilmek mümkündür.

Selçuklu Devleti’ne ait eserler ise genellikle dini nitelikte olan tarihi eserler olmuşlardır. Örneğin Konya, Afyon, Niğde gibi illerde bulunan birçok camii, Selçuklu döneminden kalmıştır. Bununla birlikte hamamlar, medreseler, kervansaraylar, külliyeler gibi yerler de Anadolu’nun birçok bölgesinde, Selçuklu zamanından miras bırakılmıştır. Ülkemizin her bir köşesi geçmişimize ait onlarca izler taşıdığı için, geçmişimizi öğrenmemiz adına bu eserler bizim için çok önemlidir.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir