Ülkemizdeki Rumlar Ülkeye Nasıl Girdiler

Anadolu toprakları, geçmişten beri üzerinde yaşayan çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış zengin bir coğrafyadır. Bugün bizlerin yaşam sürdürdüğü topraklarda bundan binlerce yıl öncesinde dahi farklı medeniyetlerden insanlar yaşamaktaydı. Bulunduğumuz toprakların tarım açısından verimli olması, iklim şartlarının insan yaşamına uygun olması gibi sebeplerden dolayı uzun yıllardan beri yerleşim için tercih edilmiştir. Rumlar da, geçmişte bizim topraklarımızda hayat sürdürmüş olan bir millettir.

Milattan önceki yıllarda bugünkü Yunanistan bölgesinde Yunan şehir devletleri bulunmaktaydı. Bu devletler, zaman içerisinde güçlü imparatorların önderliğinde topraklarını Anadolu bölgelerine doğru genişletmişlerdir. Öncelikle Roma İmparatorluğu, sonrasında ise Bizans İmparatorluğu, Anadolu topraklarında hüküm sürmüş imparatorluklardır. Bu devletlerin bünyesinde yaşayan Rumlar ise bu imparatorlukların bölgeye hakim oldukları zamanlarda Anadolu topraklarına giriş yapmışlardır.

Sonraları, Anadolu toprakları Türkler tarafından fetih edildiyse de Türkler, burada yaşayan halklara zulüm etmemiş ve hoşgörülü davranmışlardır. Bu hoşgörü nedeniyle de Rumlar, bu topraklarda bizlerle kardeş gibi uzunca yıllar yaşamış, kültürlerini, inançlarını ve değerlerini geçmişten bugüne muhafaza etmeyi başarmışlardır. Yani, eski dönemde bu topraklarda yaşam sürdürmüş olan Rumlar, Türklerin fethinden sonra da bu topraklarda yaşamaya devam ettikleri için bugün ülkemizde yüksek sayıda Rum asıllı vatandaşımız bulunmaktadır.

Cumhuriyetin ilanından sonra yaşanan savaşlar sebebiyle Balkan bölgesinde yaşayan Türkler Türkiye’ye, Türkiye’de yaşayan Rumlar ise Yunanistan topraklarına gönderilmiştir. Bu sebepten dolayı da Yunanistan bölgesinde yaşayan Türk sayısı ve Türkiye’de yaşayan Rum sayısı eskiye göre çok azdır.

Ülkemizdeki Rumlar Ülkeye Nasıl Girdiler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir