Ülkemizin Hızlı Kalkınmasını Sağlayan Kamu Sektörü müdür Özel Sektör mü

Ülkemiz vatandaşlarının geçimini sağlaması ve ülkenin tamamının gelecekte daha iyi yerlere gelebilmesi için ekonomik faaliyetler yürütülmektedir. Bu faaliyetler, kamu teşebbüsüyle ya da özel teşebbüs ile kurulan şirketler tarafından yürütülmektedir. Kamu teşebbüsü, devlet eliyle kurulan işletmelere, kuruluşlara denilmektedir. Özel teşebbüs ise vatandaşların ya da yabancı yatırımcıların ülke içerisinde yürüttüğü ekonomik faaliyetlere verilen isimdir. Peki ülkenin gelişmesi adına, bunlardan hangisi daha etkili olmaktadır?

Türkiye’de, eski dönemde kamu teşebbüsü daha yoğun bir biçimde bulunuyordu. Özel sektörün ekonomi içerisinde pek bir payı yoktu. Böyle bir durum içerisinde, kamu şirketleri arasında bir rekabet durumu olmadığı için gelişme sağlanamıyordu. Ancak durum böyle olsa da, kamu sektöründe kar marjı gibi durumlar daha düşük olduğu için buralarda çalışanlar daha rahat biçimde yaşıyorlardı. Ancak bu durum, ülkenin tamamı için ortaya bir olumsuzluk çıkarıyordu.

Son dönemde yapılan çalışmalar ile birlikte iş hayatında özel sektöre daha çok yer verilmeye başlamıştır. Özel sektör, kâr etme hedefinin yanında aynı zamanda rekabet ortamı da oluşturduğu için gelişme sağlanmasına yardımcı olmuştur. Ülkedeki birçok ekonomik faaliyet alanında gelişme sağlanmıştır fakat, bu durum fakir olanın değil zengin olanın daha çok işine yaramıştır. Zengin olanlar, kurdukları şirketlerde daha çok kazanç elde edecek şekilde hamleler yapmışlardır. Bu nedenle işçilerin daha az maaşlarla çalışmaları sağlanmıştır. Bu durum, birey bazında vatandaşa zarar verdiyse de ülkenin kalkınmasına, gelişmesine yardımcı olmuştur.

Ülkemizin Hızlı Kalkınmasını Sağlayan Kamu Sektörü müdür Özel Sektör mü Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir