Ülkemizin Önemli Ekonomik Faaliyeti Nedir

Bir millet teşkilatlanması olan devletlerin ilk ve en önemli görevi, içerisinde yaşayan vatandaşlara huzurlu, güven içerisinde, refah seviyesi yüksek bir yaşam sunmaktır. Devlet, sürekli olarak çalışmalar yürüterek bu durumları vatandaşına sağlamaya çalışır. Bu durumların oluşmasının önündeki en büyük engel ise ekonomik sıkıntılardır. Günümüzde, ekonomik anlamda kendisini geliştirmeyi başarmış ülkelerin halkları rahatlık ve refah içerisinde bir hayat sürdürürken ekonomik anlamda geri kalmış ülkeler ise çeşitli problemlerle mücadele etmektedirler.

Türkiye de, içerisinde yaşayan vatandaşların huzurunu, güvenliğini, refahını sağlamak adına ekonomik faaliyetler yürütür. Türkiye’nin bulunduğu toprakların çok çeşitli özelliklere sahip olması nedeniyle ülkemizde farklı alanlarda faaliyetler yürütülür. Modern dünyada bir ülkenin geniş bir sanayi ağına sahip olması, o ülkenin zengin ve güçlü bir ülke olduğunu göstermektedir. Bu yüzden sanayi faaliyetleri, ekonomik açıdan devletler için büyük önem teşkil eder. Ülkemizin batı bölgesini incelediğimizde, burada sanayi faaliyetlerinin yoğun şekilde yapıldığını ve bu sayede gelir elde edildiğini görmekteyiz.

Tarım da bununla birlikte ülkeler açısından çok önemlidir. Tarım ürünlerinin ihraç edilmesi ile birlikte ülkeye önemli miktarda döviz girdisi sağlanır. Türkiye’de de tarımdan alınan verimi yükseltmek ve daha fazla kazanç sağlamak adına çalışmalar yapılmaktadır.

Ülkemiz, turizm alanında da kendisini çok geliştirmeyi başarmış bir ülkedir. Gerek kültür amaçlı yapılan turizm olsun, gerekse deniz-kum-güneş üçlüsü için yapılan geziler olsun, ülkemiz bu alanda da kayda değer bir ekonomik kazanç sağlamaktadır.

Ülkemizin Önemli Ekonomik Faaliyeti Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir