Uşi Antlaşması

Avrupa’da Orta Çağda ortaya çıkan rönesans ve reform hareketleri, bundan sonraki yıllarda bilimsel, teknolojik anlamda birçok gelişmeyi de beraberinde getirmiştir. Amerika kıtasının keşfi ile de birlikte sömürge faaliyetlerini hızlandıran Avrupalı emperyalist devletler, dünyanın farklı bölgelerinde de halkını ve yer altı kaynaklarını sömürebileceği devletler arayışına girmişlerdir. Bu arayış, dünyada birçok savaşların yapılmasına sebep olmuştur.

Avrupalı devletlerden İngiltere ve Fransa, Amerika’da sömürge faaliyetleri yürüttükleri için kısa sürede ekonomilerini önemli derecede güçlendirmişlerdir. Bu devletlerden daha sonra ise İtalya ve Almanya gibi devletler de siyasi birliklerini tamamladıktan sonra ekonomilerini güçlendirmek için arayışa geçmişlerdir. Bu dönemde ise o zamanlarda zayıf düşmüş olan Osmanlı Devleti toprakları, özellikle İtalya’nın ilgisini çekmiş ve İtalyanlar, Osmanlı’nın özellikle Kuzey Afrika bölgesinde bulunan topraklarına sömürge kurma amaçlı saldırılar düzenlemişlerdir.

Trablusgarp bölgesinde savaş sürerken İtalya, Osmanlı’ya ait on iki adayı ve Rodos adasını ele geçirdi. Bununla birlikte İtalyan donanmaları, Anadolu kıyılarına yakınlaşarak buralardaki limanları da ateş altına aldı. Bu olaylar yaşanırken Osmanlı Devleti, Balkanlar bölgesinde de zor durumdaydı. Rusya’nın desteğini arkasına alan Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan ülkeleri kendi aralarında birlik kurup Osmanlı’yı topraklarından atmak için saldırılar düzenlemeye başladılar. Bu karışıklık yaşanırken Osmanlı Devleti, mecbur kaldığı için Trablusgarp bölgesinden askerlerini çekerek askerlerini Balkanlar bölgesine getirdi. Bu sırada İtalya ile 1912 yılında Uşi Antlaşması imzalandı.

Bu anlaşma kapsamında Trablusgarp ve Bingazi bölgeleri İtalyanların yönetimine bırakıldı. Ayrıca işgal edilmiş olan Rodos ve on iki ada da İtalya’ya geçici olarak verilmiş oldu.

Uşi Antlaşması Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir