Üstünlüğün En Büyüğü Güzel Ahlaktadır Sözünü Açıklayınız

Bizlerin dini olan İslamiyet, dünya üzerindeki yaşantımızda her daim ahlakı herşeyin üstünde tutmuştur. İnsanların iyiye, doğruya ulaşmalarının tek yolunun ancak güzel bir ahlakla sağlanabileceğinin her fırsatta altını çizmiştir. Dürüst olmak, adaletli olmak, kul hakkı yememek gibi şeyler, Kur’an-ı Kerim’de sürekli insanlara öğüt olarak verilir. Bu kurallara uyarak hayatını buna göre düzenleyen kişiler, dünyevi huzurun yanı sıra ruhani huzura da erişirler. Uymayıp, kötü yolda devam etmekte ısrarcı olan kişiler ise dünyanın onlara sunduğu karmaşık düzen içerisinde ruhları huzursuz bir biçimde helak olurlar.

Her insan, yaratılışı dolayısıyla Allah katında eşit yaratılmıştır. Hiç kimsenin, bir diğerinden bir eksiği ya da fazlası yoktur. Ancak problem, bu durumu görüp idrak edebilmek konusunda ortaya çıkmaktadır. Çevremizde, kimi insanların sahip olduğu şöhret ya da mal ile kendilerinin diğerlerinden üstün olduklarını düşündüklerini görürüz. Bu anlayış kesinlikle doğru değildir çünkü o kişinin sahip olduğu şeyler, aslında Allah’ın ona bir lütfudur ve bunun için şükretmesi gerekir.

Dinimizde, üstünlüğün ancak takvada, yani Allah’a ibadette olabileceği bizlere belirtilmiştir. Dünya üzerinde bunun haricinde hissedilen bütün üstünlükler, şeytanın insanları kandırmacasından ibarettir. Bu nedenden dolayı insanlar da bu tuzağa düşmemeli ve her zaman dünyevi konularda değil, ahlak konusunda en iyi olarak kendilerine ve çevrelerine faydalı olmanın yollarını aramalıdırlar. Aksi takdirde dünyevi hevesler içerisinde bir ömür geçirecek ve sonunda hepsinin boş hevesler olduğunu anlayacaklardır.

Üstünlüğün En Büyüğü Güzel Ahlaktadır Sözünü Açıklayınız Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir