Uzaktan Eğitim Nedir

Eğitim, bir ülkenin geliişebilmesi ve kendisini bilim, sanat, teknoloji gibi alanlarda daha da ilerilere taşıyabilmesi adına çok önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Günümüzde eğitim veren birçok kurum bulunuyor ve insanlar bu kurumlardan yararlanıyor olsa da, çeşitli nedenlerle okula gidemeyen insanlar da bulunmaktadır. Bu sebepler genelde maddi yetersizliklerden dolayı doğmaktadır. Böyle bir durum içerisinde ise eğitim almak isteyen kişiler, uzaktan eğitim uygulamalarından yararlanabilirler.

Uzaktan eğitim, öğretmen ve öğrenci birbirinden farklı ortamlarda bulunduğu bir zamanda teknolojiden faydalanıp sanal bir biçimde eğitim verilmesi anlamına gelmektedir. Uzaktan eğitimde yaygın olarak kullanılan ortamlar internet ve televizyon olarak bilinmektedir. Örneğin eğitim yaşını aşmış ve çalışmak durumunda olan bir insan, eğitim almak istediği takdirde bir uzaktan eğitim programına internet veya televizyon aracılığı ile dahil olabilir. Bu sayede kişi, kendi evindeyken istediği saatlerde dersleri izleyebilir ve konuları öğrenebilir. Günümüzdde özellikle Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde okuyan insanlar, internetten veya televizyondan eğitim alabilmekte, bu sayede sınavlarından geçebilmektedirler. Yani, burslu olarak eğitim gören bir insanın sahip olduğu fırsatın bir benzeri de uzaktan eğitim sistemine dahil olan kişilere verilmektedir.

Uzaktan eğitim alan kişiler de gerekli sınavlardan başarıyla geçmeleri durumunda, tıpkı üniversiteye giderek okuyanlar gibi diploma alabilirler. Bu sebeplerden dolayı da çeşitli hayati şartlar yüzünden eğitim hayatına normal bir şekilde devam edemeyenler, uzaktan eğitim sisteminden sıkça faydalanmaktadırlar.

Uzaktan Eğitim Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir