Vasili Vladimiroviç Dolgoruki Hayatı

Dolgoruki, Vasili Vladimiroviç, Prens (d. Ocak 1667 – ö. 22 Şubat 1746, Peters- burg, Rus Çarlığı), Rus çarı I. Petro (hd 1682-1725) ile Çariçe Anna’ya (hd 1730-40), karşı düzenlenen komplolarda önemli bir rol oynayan subaydır.

Rurik prensi Yuri Dolgoruki’nin (1090- 1157) soyundan geldiği ileri sürülen nüfuzlu Dolgoruki ailesinin üyesiydi. Büyük Kuzey Savaşı’na (1700-21) katılan Vasili Vladimiroviç, 1707-08 arasında Ataman Bulavin önderliğindeki bir Kazak ayaklanmasını bastırarak Çar I. Petro’nun (Büyük) güvenini kazandı. Ama Petro’nun getirdiği yeniliklere ve reformlara açıkça karşı çıkması yüzünden, bir grup boyarla birlikte, Petro’ yu devirerek geleneklere daha bağlı olan oğlu Aleksey’i tahta çıkarmak için bir komplo düzenlemekle suçlandı. 1718’de rütbesi ve unvanı elinden alınarak sürgüne gönderildi.

1724’te bağışlanan Dolgoruki, Petro’dan sonraki hükümdarlar döneminde eski saygınlığını kazandı. 1728’de mareşalliğe getirildi; politika oluşturmakla görevli Özel Danışma Kurulu’nun üyeliğine atandı. Kurulda akrabası Vasili Lukiç Dolgoruki de bulunuyordu.
1730’da II. Petro öldüğünde Dolgoruki, I. Petro’nun yeğeni Anna İvanovna’nın tahta çıkarılmasını destekledi. Öte yandan Rusya’da otokratik yönetimi sınırlamak ve gerçek iktidarı Özel Danışma Kurulu’na bırakmak için tasarlanan “koşullar” dizisinin hazırlanmasına yardımcı oldu. Anna, çariçe olabilmek için bu koşullan kabul etmek zorunda kaldı; ama Moskova’ya geldikten kısa süre sonra koşulları tanımadığını açıkladı ve Özel Danışma Kurulu’nu dağıttı. Unvanı ve rütbesi bir kez daha elinden alınan Dolgoruki, önce Kuzeybatı Rusya’ daki İvangorod’a, 1739’da da Beyaz Denizdeki Solovets Adasında bulunan bir manastıra sürgüne gönderildi.

1741’de Çariçe Yelizaveta Petrovna tahta çıkınca unvanı ve rütbesi geri verilen Dolgoruki Savaş Akademisi komutanlığına getirildi.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir