Walter Donaldson Kimdir?

Donaldson, Walter (d. 15 Şubat 1893, Brooklyn, New York – ö. 15 Temmuz 1947, Santa Monica, California, ABD), şarkı sözü yazarı, düzenlemeci, piyanist ve besteci. Sahne ve filmler için popüler şarkılar yazmıştır. Walter Donaldson Kimdir?

Meslek yaşamına bir müzik yayımcısının yanında piyanist olarak başladı. I. Dünya Savaşı sırasında, New York’taki askeri birlikleri eğlendirmek için gösteri yapan topluluklarda 19 ay çaldıktan sonra besteci Irving Berlin’in yeni açtığı yayıncılık firmasına katıldı. 1928’de de Donaldson, Douglas and Gumble adlı müzik yayıncılık şirketini kurdu.

Broadway’deki ilk başarısını Sinbad müzikalinde (1918) Al Jolson’ın söylediği “My Mammy” adlı bestesiyle kazandı. Bundan sonra 25 yılı aşkın bir süre Broadway revüleri için müzik yazmayı sürdürdü. En verimli olduğu ve para kazandığı dönem 1925-28 arasıydı. Tanınmış besteleri arasında “My Buddy”, “My Blue Heaven”, “Yes Sir, That’s My Baby”, “Love Me or Leave Me”, “Carolina in the Morning”, “You’re Driving Me Crazy” gibi parçalar ve Whoo- pee (1928) müzikali için yazdığı partisyon sayılabilir. Donaldson, dönemin Gus Kahn, Sam M. Lewis, Joe Young, Edgar Leslie, Harold Adamson ve Johnny Mercer gibi tanınmış söz yazarlarıyla çalıştı. 1934’te filmlere şarkı, fon müziği ve düzenlemeler yapmaya başladı. The Great Ziegfeld (1936; Büyük Ziegfeld), Sinner Take Ali (1936), After the Thin Man (1936; Hayal Adamın Peşinde) ve Saratoga (1937) bu filmlerden bazısıdır. Donaldson 1943’te yazdığı “What’s Buzzin’, Cousin?”da olduğu gibi birçok şarkısında konuşma dilinden yararlanmıştır. Yapıtlarının belirgin özelliği şen ya da duygusal olmalarıydı.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir