Wilson İlkeleri

I. Dünya Savaşı, dünya üzerinde bulunan ve önemli derecede ekonomik, askeri güç sahibi olan devletler arasında yapılmış olan ve daha önce tarihte bu denli büyüğü yaşanmamış bir savaş olmuştur. Askeri teknoloji alanında gerçekleştirilmiş olan gelişmeler ile birlikte de bu savaşta, her taraftan önemli derecede insan kaybedilmiş, savaştan aslında herkes mağlup ayrılmıştır. Buna rağmen, kazanan devletler kendi çıkarlarını korumak ve yetki alanlarını genişletmek için hemen masa başında anlaşmalar yapmaya başlamışlardır. O dönemde, güç bela bir şekilde ancak ayakta durabilen Osmanlı Devleti ise bu savaş sonucunda tamamen bitkin bir hale düşmüştür.

Savaşın seyri, tüm dünya devletleri ve milletleri tarafından seyredilmekteydi. Amerika kıtasında varlığını sürdüren Amerika Birleşik Devletleri, savaş başında herhangi bir saf tutmadıysa da savaş sonunda kazananın İtilaf Devletleri olması ile birlikte bu devletlerle yakınlık kurmuş, savaşın kazanımlarından kendisi de payını almak istemiştir. ABD’nin desteğini isteyen İtilaf Devletleri de ABD tarafından belirlenen ilkelere bağlı kalmışlardır. Bu ilkeler, dönemin ABD Başkanı Wilson’un yayımladığı Wilson İlkeleri’dir.

ABD, ancak bu bildirideki maddelerin tüm devletler tarafından kabul edilmesiyle savaşa gireceğini açıklamıştı. Güçlü ABD’nin desteğini isteyen İtilaf Devletleri ise bu maddeleri kabul etti. Yayımlanan anlaşmaya göre artık devletler arasında savaşın sonuçlarıyla ilgili olarak gizli anlaşmalar yapılması yasaklandı. Savaşı kazanan devletlerin, savaşı kaybeden devletlerden savaş tazminatı talep etmesinin önüne geçildi. O dönemde hüküm süren imparatorluklar içerisinde yaşam sürdüren milletlerin, kendilerine bağımsız devlet kurmalarının yolu açıldı ki bu madde, Osmanlı açısından da çok yıkıcı bir madde olmuştur. Ayrıca bu bildiri sonrasında, Milletler Cemiyeti adı verilen bir cemiyetin de kurulması, bu cemiyet sayesinde ülkeler arasında yaşanan anlaşmazlıkların çözülmesi hedeflendi.

Wilson İlkeleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir