Yağmur Nasıl Oluşur

Yağmur, bulutlarda birikmiş olan su buharının yeryüzüne su olarak inmesi şeklinde oluşan yağış biçimine verilen addır. Gökyüzüne baktığımız zaman bulutlu bir hava görüyor olmamız, bizler için yağmur yağacağının haberini ifade ediyor olabilir. Yağmur yağdığı esnada bulutun aşşağı doğru gölgeye benzer bir şekil oluşturduğu görülebilir. Virga adı verilen bu durum, su taneleri yeryüzüne düşerken bir kısmının tekrardan buharlaşıp buluta geri dönmesi sonucunda oluşur. Yaz günlerinde ise bazı günlerde havada çok bulut görmemize rağmen yağış göremiyorsak, bunun da sebebi bulutların içerisindeki su miktarının az olması ve yeterince yoğunlaşma olmamasıdır.

Peki insanlar için de yaşamsal nitelik taşıyan yağmurlar ne şekilde oluşur? Öncelikle yeryüzünde bulunan su kaynaklarından güneş ışığını etkisiyle suyun bir kısmı buharlaşma yoluyla yükselir. Yükselen su buharı, gökyüzünde soğuyarak yoğunlaşır ve tekrar su haline dönüşür. Dönüşen su taneleri, kütleleri nedeniyle hızla tekrardan yeryüzüne doğru giderler. Bu hava olayına yağmur ismi verilmektedir.

Yeryüzünde bulunan kaynaklardaki sular buharlaşır ve gökyüzündeki su damlacığı dolu bulutları oluşturur. Gökyüzündeki bulutlar ise farklı yoğunlaşma ve yoğuşma olayları sonucunda oluşmaktadır. Bu yüzden birkaç farklı bulut türünden de söz edebilmemiz mümkündür. Günlük hayatımızda, gökyüzüne baktığımızda küçük bulutlar görebiliriz. Bu küçük bulutların içerisindeki su buharı, yeryüzüne tekrar düşmeye yetecek kadar yeterli olmasa da bu bulutlar, başka bulutlarla birleşerek daha büyük su kitleleri oluşturabilirler.

Yağmur Nasıl Oluşur Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir