Yapım Eki Nedir Yapım Ekleri Kaça Ayrılır

Türk milleti, tarihin çok eski zamanlarından beri dünya üzerinde bulunan ve belirli bir kültüre, dile sahip olan bir millettir. Bizler, eski zamanlardan beri dünya üzerinde yaşam sürdürdüğümüz için dilimiz de bu sebepten dolayı son derece gelişmiştir. Yıllar boyunca dilimize çeşitli özellikler eklenmiştir. Türkçe, sondan eklemeyle anlam kazanan kelimelerin oluşturduğu bir dildir. Yapım ekleri de bu noktada kelimelerin anlamının değişip yeni anlamlı kelimeler türemesine yardımcı olan bir ek türüdür.

Yapım eki, bir kelimenin sonuna eklenerek eklendiği kelimenin anlamını değiştirebilmektedir. Asıl kelimenin anlamı değişerek yerine anlamı tamamen farklı bir kelime oluşur. Bununla birlikte yapım ekleri, kelimenin görevini de değiştirebilir. Örneğin isim olan bir kelimeye bir yapım eki getirerek onu fiil haline getirebilmekteyiz. Bir kelime, köküne bir yapım eki alarak anlam değişikliğine uğradıysa biz o kelime için türemiş kelime tanımını kullanırız. Bununla birlikte bazı istisnai durumlarda yapım eklerinin kelimenin anlamını değiştirmediğini de görebilmekteyiz.

Yapım ekleri 4’e ayrılır. Bu 4 kategori, yapım ekinin kelimeye kattığı anlam ve göreve göre değişiklik göstermektedir. Bu ek türleri isimden isim yapan, isimden fiil yapan, fiilden isim yapan ve fiilden fiil yapan ekler olmak üzere dört sınıfta incelenebilmektedir. Tanımlamamızda da bahsettiğimiz gibi örnek vermemiz gerekirse isimden isim yapan yapım ekleri, kökü isim olan bir kelimeye eklenir ve eklendikten sonra da kelimenin görevi isim olarak kalır. Aynı şekilde isimden fiil yapan ekler de kökü isim olan bir kelimeyi fiil haline dönüştürmektedir.

Yapım Eki Nedir Yapım Ekleri Kaça Ayrılır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir