Yasama Yürütme Yargının Görevleri

İnsanlar, geçmişten beri topluluklar halinde bir arada yaşamışlardır. Bu durum, insanın günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve ilişkiler kurarak yaşamını sürdürmesi açısından önem arz etmektedir. Bir arada yaşayan insanlar, günlük hayatlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek ve aralarındaki ilişkiyi düzenlemek adına devletler kurmuşlardır. Devlet, çıkardığı yasalar ile birlikte sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların hakkını ve hukukunu korurlar. Hakların sağlıklı bir şekilde korunması ve vatandaşın huzurunun sağlanması için ise çeşitli kurumlar kurulmuştur.

Hukuk devleti ilkesi gereği, Türkiye Cumhuriyeti’nde güçler ayrılığı ilkesi vardır. Herkese eşit bir şekilde yaklaşım sağlanması için yasama, yürütme, yargı organları birbirinden ayrılmış ve bağımsız hale getirilmişlerdir. Bu kurumların birbirinden bağımsız olması, devlet yönetimi noktasında alınacak olan kararların vatandaşın faydasına olmasını sağlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Diğer yargı organlarının ise meclisi denetleme ve gerektiğinde kararlarını iptal etme hakkı vardır.

Meclis, ülke yönetimi noktasında sonsuz söz hakkına sahip değildir. Mecliste çıkacak bir karara vatandaşların veya milletvekillerinin mahkemeler aracılığı ile itiraz etme, kararı iptal ettirme hakları vardır. Bu düzen, kişilerin keyfi kararlar almasının da önüne geçmektedir. Türkiye’de yasama yetkisi, tamamıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndedir. Yürütme yetkisi ise Bakanlar Kurulu’nun elinde olmaktadır. Yargı kurumunda ise yasama ve yürütme kurumlarında alınacak kararlar gerektiğinde iptal edilebilir. Ülkenin yargısının tamamıyla bağımsız olması, ülkede alınacak kararların tamamıyla insan hakları üzerine alınmasını sağlar.

Yasama Yürütme ve Yargının Görevleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir