Yeryüzünde Bitki Örtüsünün Dağılışını Etkileyen Faktörler

Dünya üzerinde çeşitli bölgelerde çeşitli bitki türleri görülmektedir. Bu bitki türlerinin çeşitlilik göstermesinin sebebi genellikle bölgenin iklim koşullarıyla alakalı olmaktadır. Coğrafya ile uğraşan bilim insanları, bir bölgede bulunan bitkilerin türlerine ve görülme sıklıklarına göre sınıflandırmalar yaparlar ve sonuç olarak elde ettikleri veriye, bitki örtüsü derler.

Bitki örtüsünün oluşumunu etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörlerin başında iklim gelmektedir. Havanın nemliliği, denize yakınlığı, bölgenin yüksekliği gibi değerler, bölge içerisinde bulunan bitkilerin türlerine de doğrudan etki etmektedir. Ayrıca, bitki örtüsünün belirlenmesinde insan faktörü de etkili olmaktadır. İnsanların yerleşim türleri ve nüfusun yoğunlaştığı veya seyrekleştiği alanlara göre de bitki örtüleri farklılık göstermektedir. Örneğin kentleşmenin çok yüksek olduğu büyük şehirlerimizde, bitki örtüsü neredeyse yok olma noktasına doğru ilerlemektedir. Bununla birlikte sanayi kuruluşlarının saldığı zehirli gazların yoğun olması da bitki örtüsünün zamanla değişmesine veya kaybolmasına sebep olabilmektedir. Bununla birlikte tarım faaliyetlerinin bilinçsiz bir şekilde yapılması ve sulak alanların bilinçsizce tüketilmesi gibi durumlar sonucunda da bitki örtüsü değişebilir, yok olabilir.

Bölgelerin sahip olduğu toprak yapısı da bölgede yetişen bitkileri etkileyen faktörlerdendir. Toprağın sahip olduğu değerlerin çeşitliliği gibi bitkiler de çeşitlilik göstermektedir. Türkiye, farklı bölgelerinde farklı toprak türlerine sahip olan bir ülke olduğu için sınırları içerisinde çok çeşitli bitkileri de barındıran bir ülkedir. Aynı zamanda bazı bölgelerimizin dağlık, bazı bölgelerimizin deniz kıyısında olması da bitki çeşitliliğini etkiler.

Yeryüzünde Bitki Örtüsünün Dağılışını Etkileyen Faktörler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir