Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkisi

Alışkanlık, insanın günlük hayat rutini içerisinde kendisine yer bulan ve düzenli olarak tekrar edilen davranışlara verilen addır. Her insanın iyi ve kötü alışkanlıkları vardır. Bir davranışı istemli ya da istemsiz belirli bir süre devam ettirmeniz halinde o sizde muhakkak bir alışkanlık oluşturacaktır. Örneğin her sabah erken kalkıp okula giden bir öğrenci, haftasonu okulu olmamasına rağmen yine de erkenden uyanır. Çünkü o saatte uyanmak, onun için bir alışkanlık olmuştur. Zararlı olan alışkanlıklar da hayatımıza aynı bu şekilde etki eder. Alışkanlıklardan vazgeçmesi güç olduğu için zararlı alışkanlıklar da gençlerin hayatını olumsuz etkilemektedir.

Alkol, sigara gibi insan sağlığına zararlı şeyler, bazen gençler tarafından farklı hislerle kullanılabilir. Bunların başında merak, kendisini kabul ettirme ve büyük hissetme duygusu ve arkadaş ortamı gibi etmenler gelir. Ancak sigarayı denemek için ciğerlere çekilen bir duman dahi, ileride insanı bağımlı hale getirecek bir durumun ilk habercisi olabilir. Zararlı alışkanlıklar, berrak beyinleri daha genç yaşta bulandırdığı gibi aynı zamanda gençlerin taze ve diri vücutlarına da önemli ölçüde zarar vermektedir. Bağımlı insan, sadece vucüduna değil her gün psikolojisine de önemli anlamda kilit vurmuş olur.

İnsan, sağlam bir kafaya ancak sağlam bir vücutla sahip olabilir. Sağlam kafa ise insanın hayatta yapacağı işlerin başarılı olacağının, kendisine ve çevresine faydalı bir birey olacağının habercisidir. O yüzden gençlerin, onların kafasını bulandırıp vücutlarına zarar verecek bu tür alışkanlıklardan uzak durmaları, hayatlarında kendilerine fayda sağlayacak şeylerin peşinden kovalamaları gerekmektedir.

Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkisi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir