Zayıflatıcı İlaçlar Ölüm Saçıyor

Ege Üniversitesi Çocuk Acil Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ulaş Saz, internette satılan ve zayıflatıcı etkisi olduğu iddia edilen ilaçların adeta birer zehir olduğunu, kullanan kişinin fizyolojik özelliklerine bağlı olarak 24 saat içerisinde o kişiyi öldürebileceğini ifade etti. Özellikle ergen yaşlardaki gençlerin bu ilaçlara talep gösterdiğine değinen Saz, beynin iştah merkezine etki eden bu ilaçların kimi insanlarda yan etkiler yaratabileceğini, böyle bir durumda kişinin 24 saat içerisinde ölebileceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde, İzmir’in Karşıyaka ilçesinde yaşayan henüz 15 yaşında olan lise öğrencisi Belgin Elmalı’nın ölüm nedeni saptanamamıştı. Ancak Belgin’in çevresindekiler, zayıflama ilacı kullandıktan sonra fenalaşıp hayatını kaybettiğini ileri sürmüşlerdi. Belgin’in ölüm nedeni henüz net olarak bilinmiyor, ancak Ulaş Saz’a göre ölüm sebebi Belgin’in de kullandığı obezite tedavisinde kullanılan ilaçlar olabilir.

Ege Üniversitesi Çocuk Acil Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ulaş Saz’a göre, söz konusu ilaçlar ”sibutramin hidroklorür monohidrat” isminde bir madde içeriyor ve bu madde insan sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle 2010 yılında dünyada yasaklandı. Ancak bazı siteler, hala Çin’den getirebildikleri bu ilacın pazarlamasını yapıyor. Saz, bu tarz ilaçların bilinçsiz gençler için çok büyük bir tehdit olduğuna değinerek, çok kolay ulaşılabilen bu tarz ilaçların iştah kesici olarak vücutta etki gösterdiğini ve aynı zamanda antidepresan etkisinin de bulunduğunu belirterek, ilacın 3-4 saat içerisinde tüm vücuda yayılabilecek nitelikte olduğunu söyledi.

Söz konusu ilacın kullanımının kısa süre içerisinde tansiyon, nabız, ateş yüksekliği, karaciğer yetmezliği gibi durumlara sebep olabildiğini ifade eden Saz, Belgin’in de bu etkilerden birisi yüzünden hayatını kaybetmiş olabileceğini söyledi.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir